در اردیبهشت ماه ۹۶، تغییرات میانگین مبلغ هر تراکنشِ انجام شده روی پایانه های اینترنتی، در ۱۵ استان کشور رشد مثبتی را تجربه کرده است اما در سایر استان ها اختلاف کاهشی داشته که می توان به رشد منفی ۴۳/۴۹ درصدی در استان البرز اشاره کرد.


به گزارش پایگاه خبری ایران آی تی نیوز،بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، در سراسر کشور مجموعاً ۳۵ میلیون تراکنش به ارزش ریالی ۹۸ هزار میلیارد ریال روی پایانه های اینترنتی در اردیبهشت ماه سال جاری انجام شده که در مقایسه با ۲۶ میلیون تراکنش با مبالغ ۷۹ هزار میلیارد ریال گزارش شده در فروردین ماه، به ترتیب ۳۲/۴۸ درصد (تعداد) و ۲۴/۷۰ درصد (مبلغ) رشد داشته است.

به ازای هر تراکنش انجام شده روی پایانه های اینترنتی در سراسر کشور ، ۲ میلیون و هشتصد و ده هزار ریال به ثبت رسیده که در مقایسه با ماه گذشته (۲ میلیون و نهصد و هشتاد و پنج هزار ریال)، رشد منفی ۵/۸۸ درصدی را تجربه کرده است.

 

 

با توجه به نمودار زیر، میانگین مبلغ هر تراکنش انجام شده روی پایانه های اینترنتی در استان های کرمان با ۱۰ میلیون و چهارصد و سی و هفت هزار ریال، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۰ میلیون و دویست و هفت هزار ریال، فارس با ۹ میلیون ریال، گلستان با ۸ میلیون ریال و خراسان شمالی با ۷ میلیون ریال بیشترین مقدار را داشته است.

علاوه بر آن، مقایسه میانگین مبلغ هر تراکنشِ اینترنتی در استان های مذکور با این شاخص در فروردین ماه نشان داد که استان های فارس، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد رشد مثبت داشته اند در صورتی که استان های گلستان و کرمان در مقایسه با فروردین ماه رشد منفی ۲۲/۱۲ و منفی ۶/۵۳ درصدی تجربه کرده اند (میانگین مبلغ هر تراکنش اینترنتی در استان گلستان ۱۰ میلیون و ششصد و هفتاد و هفت هزار ریال و در استان کرمان ۱۱ میلیون و صد و شصت و شش هزار ریال گزارش شده است).

بر اساس آمارها، تعداد و مبلغ تراکنش های انجام شده روی پایانه های اینترنتی در استان های مذکور به شرح زیر است:
استان کرمان ۱۶۰ هزار تراکنش به ارزش یک هزار و ششصد و هفتاد و پنج میلیارد ریال، کهگیلویه و بویراحمد ۱۸ هزار تراکنش به ارزش ۱۸۷ میلیارد ریال، فارس ۴۲۳ هزار تراکنش به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال، گلستان ۶۴ هزار تراکنش به ارزش ۵۳۰ میلیارد ریال و خراسان شمالی ۲۸ هزار تراکنش به ارزش ۲۰۱ میلیارد ریال.

 

این شاخص نشان داد که ۱۵ استان کشور دارای تغییرات مثبت نسبت به فروردین ماه بوده اند. میانگین مبلغ هر تراکنش اینترنتی در اردیبهشت ماه در استان های فارس ۳۸/۴۴ درصد، اردبیل ۳۰/۹۹ درصد، آذربایجان غربی ۲۶/۱۰ درصد، آذربایجان شرقی ۱۹/۵۱ درصد، خراسان شمالی ۱۶/۱۷ درصد، چهارمحال و بختیاری ۱۴/۷۸ درصد، لرستان ۱۰/۳۰ درصد، قم ۹/۶۸ درصد، سمنان ۹/۵۱ درصد، خوزستان ۸/۴۴ درصد، یزد ۸/۲۲ درصد، کردستان ۷/۵۲ درصد، خراسان جنوبی ۶/۳۳ درصد، کهگیلویه و بویراحمد ۴/۹۷ درصد و ایلام ۲/۷۲ درصد نسبت به ماه گذشته رشد داشته است.

میانگین مبلغ هر تراکنش اینترنتی در سایر استان ها رشد منفی را تجربه کرده است که می توان به استان البرز با رشد منفی ۴۳/۴۹ درصدی، گیلان با رشد منفی ۳۴/۷۶ درصدی و زنجان با رشد منفی ۲۵/۵۲ درصدی اشاره کرد.